????

Džiugas (arba Telšys) – žemaičių padavimų personažas, siejamas su Džiugo kalnu šalia Telšių. Padavimuose minimas kaip milžinas, supylęs kalną. Kitur pasakojama, kad Džiugas buvęs didvyris, įkūręs Telšius, iškasęs Masčio ežerą, kovojęs su kryžiuočiais. Sakoma, kad jis buvęs toks galingas dėl velnių pagalbos. Jis galėdavęs su kuoka išmušti didžiausius priešų būrius, su šaknimi išrauti didelius medžius. O be galingo mitologinio personažo „Džiugas“ sporte jau turi realią istoriją.

Sporto asociacija „Džiugas“ buvo įkurta 1923 metų lapkričio 2 dieną, ji vienijo Telšių futbolo ir krepšinio mėgėjus, rūpinosi šių sporto šakų plėtra Telšiuose. Šiuos įkūrimo metus galime vadinti “Džiugo” gyvavimo pradžia Telšių sporte. Jau 1924 m. Telšiuose buvo ne viena futbolo komanda. “Džiugas” sustiprėjo 1926 m. susijungęs su kitu klubu – Laimute. Tada turėjo 145 narius, klubo v-bos pirmininkas buvo S. Lukošius. Pirmąsias futbolo rungtynes “Džiugo” komanda žaidė 1927 m. birželio 12 dieną su vietos Lietuvos dviračių sąjungos komanda (2:2). Futbolininkai laimėjo I-ąjį Žemaitijos čempionatą (1935 m.). Komandoje žaidė J. Šlyžius, vėliau išgarsėjęs futbolininkas, knygos Futbolas autorius (1957). Žemaitijos čempionų vardus futbolininkai pelnė ir 1936-1937 metais, kai apygardos pirmenybėse žaisdavo Mažeikių, Skuodo, Tauragės ir Plungės komandos. Pirmąsias tarptautines rungtynes „Džiugas” žaidė 1938 metais su Olimpija ekipa, atvykusią iš Latvijos ir laimėjo 2:1. Dar vienas tarptautines rungtynes 1944 m. „Džiugas“ žaidė su vokiečių karo ligoninės rinktine (2-2). 1943-44 metais futbolo komandoje žaidė vėliau žymūs krepšininkai K. Petkevičius, J. Nakutis, stalo teniso treneris V. Giedraitis, į JAV vėliau pasitraukęs krepšininkas ir treneris V. Grybauskas. 1942 metais pirmą kartą Lietuvos čempionate dalyvavo ir “Džiugo” krepšininkai. 1946 m. „Džiugas“ susijungė su „Žalgirio“ draugija. Ilgą laiką žaidė I ir II lygoje, po Nepriklausomybės atgavimo iškrito į dar žemesnes lygas, 1992-93 m. Lietuvos III lygos čempionate dar kartą tapo čempionais, kol 1995 m. iširo.

2013 m. sausio mėn. susibūrusi Telšių futbolo bendruomenė, kuri matydama futbolo sąstingį mieste nusprendė imtis pokyčių ir pradėjo projektinę veiklą. Iniciatyvinę grupę sudarė klubo vadovas M. Armalis, futbolo treneriai, kurių aktyviausias A. Kveinys, tėvų atstovai I. Kuprijanovienė, G. Keliauskas, G. Jankauskas, tuometinis Telšių futbolo federacijos prezidentas L.Dunauskas, sporto mylėtojas V.Butkus. Taip pat padėjo Telšių sporto ir reakreacijos centro direktorius J.Simanauskas, Telšių sporto taryba. Atlikę situacijos analizę, įvertinę futbolo potencialą mieste, galiausiai pristatę futbolo pokyčių projektą šie žmonės įtikino Telšių miesto tarybą pritarti naujos įstaigos atsiradimui, o restruktūrizavus Telšių sporto ir rekreacijos centrą, perkelti futbolo skyrių į naują įstaigą.

Taigi 2014 m. balandžio 1 d. buvo įkurta naujoji įstaiga VšĮ “Telšių futbolo ateitis”, kuri nusprendė savo komandas vadinti, vystyti ir varžybose dalyvauti FC “Džiugas” vardu. Pirmąjį sezoną atkurta komanda rungtyniavo LFF II lygos Vakarų zonoje, kurioje užėmė II vietą bei iškovojo teisę pakilti į LFF I lygą. Taip į Telšius beveik dvidešimtmetį trukusio sąstingio sugrįžo aukštesnio lygio futbolas.

2015 metų sezone į I lygą sugrįžusi Telšių komanda iš 18 dalyvavusių ekipų užėmė 10 vietą o LFF taurėje nukeliavo iki aštuntfinalio. 2016 metų sezone „Džiugas” užėmė jau 7 vietą ir buvo per plauką nuo patekimo į LFF taurės pusfinalį. 2017 metais sezonas buvo dar sėkmingesnis – komanda ilgą laiką kovojo dėl medalių ir užėmė 5 vietą, o LFF taurėje kovas baigė aštuntfinalyje. 2018 metais klubas taip pat viso sezono metu aktyviai kovojo dėl prizinių vietų, tačiau sezono pabaigoje traumų praretinta komanda dar kartą finišavo penkta. 2019 metų sezone branduolį išlaikęs ir pasistiprinęs „Džiugas” I lygoje lyderiavo viso sezono metu ir likus keliems turams iki pirmenybių pabaigos užsitikrino I lygos nugalėtojų titulą. LFF Taurėje ekipa taip pat pakartojo geriausią savo rezultatą ir nužygiavo iki ketvirtfinalio, o kelią į pusfinalį užkirto pralaimėjimas 11 m. baudinių serijoje. Nors ir buvo iškovota teisė žaisti A lygoje, klubas 2020 m. sezone dėl nesurinkto A lygai reikalingo biudžeto nusprendė likti I lygoje ir A lygos planus  nukelti dar bent metams į priekį.

2020 m. sezone „Džiugas” I lygoje užėmė 4 vietą. Pasikeitus pirmenybių nuostatams ir A lygą nusprendus plėsti iki 10 komandų, „Džiugas” dar kartą iškovojo teisę žaisti A lygoje ir šia galimybe pasinaudojo. Taip į Telšius po beveik 25 metų pertraukos sugrįžo aukščiausios lygos futbolas.

Šiuo metu klubas intensyviai dirba dėl vieno tikslo – įsitvirtinti A lygoje bei tapti konkurencingu, stabiliu aukščiausios lygos klubu.

Pavadinimų kaita
• 1923 m. – Džiugas Telšiai
• 1946 m. – Žalgiris Telšiai
• 1990 m. – Džiugas Telšiai
• 2014 m. – FC „Džiugas“ Telšiai (priklauso VšĮ „Telšių futbolo ateitis“)

????

20140908_114843